Bezpečnostní výzkum pro účinné využití termokamer v
případě epidemických hrozeb a krizových situací (kód projektu: VI04000029)
Poskytovatel: MINISTERSTVO VNITRA
Program: VI – Program bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015 až 2022
Veřejná soutěž: Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015 až 2022 – 4. veřejná soutěž
Doba řešení: 01/2021 – 12/2022
Projekt je zaměřen na výzkum termodiagnostických metod s využitím termokamer jako nástrojů pro bezkontaktní a rychlé určení osob se zvýšenou teplotou a současně nástrojů pro efektivní zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů a zvládání krizových situací a epidemických hrozeb. V rámci výzkumné části budou vědci hledat řešení vedoucí ke spolehlivější identifikaci osob s projevy zvýšené tělesné teploty, tedy potenciálně nakažených, zaměří se na statistický sběr dat, který by mohl pomoci s monitoringem epidemií projevujících se horečnatými stavy. Vedlejším výzkumným cílem projektu jsou pak další možnosti využití termokamer pro efektivnější a účinnější zajištění úkolů IZS nejen v době epidemie. Součástí projektu jsou vedle vlastního výzkumu i široké aktivity vzdělávání a popularizace.
Výsledky projektu
Sem napsat seznam výsledků projektu
Výroční zprávy projektu BETERKA
Řešitelé projektu
Výzkumný tým Infračervené technologie z výzkumného pracoviště NTC ZČU v Plzni přináší více než 20 let zkušeností z oblasti termovizního měření.
NTC ZČU zajišťuje technickou stránku výzkumu a administrativu projektu BETERKA.
Fakulta zdravotnických studií ZČU přináší fundovaný anatomický pohled, stejně tak jako znalost provozních problémů a požadavků jedné z hlavních skupin IZS – záchranného systému.
Pedagogové i studenti FZS ZČU zajišťují zdravotnickou stránku výzkumu a podílejí se na předávání výsledku výzkumu do zdravotnické komunity.
Techmania Science Center o.p.s. přináší mnohaleté zkušenosti s popularizací výzkumu. Jakožto vyhledávaná návštěvnická destinace také umožní možnost zapojení veřejnosti do sběru dat.
Pracovníci Techmanie spolupracují na popularizaci vědeckých zjištění a tvorbě výukových expozic vysvětlujících podstatu a využití termokamer v praxi.
Odborní garanti
prof. Ing. Milan Honner, PhD.
Zástupce ředitele pro odbornou činnost NTC, vedoucí týmu Infračervené technologie a vedoucí odborné skupiny termodiagnostiky Asociace technických diagnostiků ČR.
Profesní kariéra zaměřena na aplikovaný výzkum IR technologií.
Cítím velkou společenskou odpovědnost za stav, kdy nainstalované termokamery poskytují pouze iluzi bezpečí a přitom by mohly být významným a spolehlivým nástrojem pro boj s epidemiemi typu SARS, MERS, apod.
prof. Ing. Milan Honner, PhD.
– NTC ZČU
prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.
Vedoucím Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy v Praze, bývalý dlouholetý vedoucí odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice v Plzni.
Těžiště odborné práce zaměřeno na epidemiologii .